#MykolaivHikers

Таємничі озера Миколаївщини

ТРЕКИ Таємничі озера Миколаївщини

План походу

Похід вихідного дня по Миколаївській області від Олександрівського кар'єру («Мальта») до Баластного озера по берегу Південного Бугу неймовірно красивий і не розкручений трек! Маршрут проходить по місцях, які мало висвітлені на туристичних ресурсах, але в той же час дуже мальовничі й цікаві! Чергування ландшафтів: прісні озера, оточені хвойними лісами, затоплені гранітні кар'єри з найчистішою бірюзовою водою, розливи річки Південний Буг і привали в тіні розлогих верб не залишать байдужими жодного туриста!!!

Похід підійде для новачків, для тих, хто вперше йде в похід взагалі, для залучення дітей до активного відпочинку та для любителів з користю і задоволенням провести свої вихідні.

Маршрут розрахований на 2 неспішних дня. Всього 25 км.

 

озеро в Олександрівському кар'єрі - берег річки Південний Буг - оглядові майданчики на церкву в с. Прибужжя - Баластне озеро - озеро Піщане - піщані кар'єри Вознесенська - пам'ятний знак жертвам фашизму.

День 1. с. Олександрівка - озеро в Олександрівському кар'єрі - берег річки Південний Буг - оглядові майданчики на церкву в с. Прибужжя

Зустрічаємося в Миколаєві, в заздалегідь обумовленому місці. Для іногородніх можлива зустріч на авто- або залізничному вокзалах. Переїзд до с. Олександрівка. Наш маршрут стартує зі старої дороги, яка служила основним шляхом для поставок граніту з колись величезного і активно працюючого кар'єру. Зараз найбільший кар'єр - покинутий, а роботи з видобутку граніту ведуться на новому місці.

Трохи пройдемось і потрапляємо на кромку Олександрівського кар'єру, який тепер став озером.

Місцеві називають його «Мальта», і ми скоро зрозуміємо чому! Хто був в Мигії і бачив відоме радонове озеро, відразу оцінить, що «Мальта» більше, глибше і масштабніше!

Така ж прозора бірюзова вода, так само багато місць для стрибків у воду з висоти - рай для тих хто любить купатися !!! Загалом всі умови для того, щоб отримати насолоду і відвести душу !!!

На березі озера проводимо годину-півтори, фотографуємось, відпочиваємо і купаємось! Після такого «релаксу» можна (і потрібно) пройтися! Одягаємо рюкзаки і висуваємося в бік річки Південний Буг. У середній течії береги Південного Бугу рівнинні, а течія спокійна, саме тому навесні тут неймовірно красиві розливи - плакучі верби стоять у воді, між ними гойдаються прив'язані човники, навколо тиша, що зрідка порушується співом диких птахів, яких тут неймовірна кількість!

Одним із знакових місць в цьому районі є мальовничий оглядовий майданчик на церкву Святого апостола і Євангеліста Іоанна Богослова в селі Прибужжя (стар. Акмече́тка, Ак-Мечеть).

Невелика історична примітка: з незапам'ятних часів в турецькому селі Ак-Мечеть була мусульманська мечеть. У 1793 році мечеть перетворили на православну церкву. У 1798 році на кошти генерал-майора Василя Васильовича Каховського була побудована кам'яна церква. У 1888 році вдова генерал-лейтенанта Ганна Львівна Червінська побудувала нову - кам'яну однопрестольну.

Саме цю церкву, яка пережила стільки змін ми і побачимо з іншого берега Бугу.

Пройдемо ще кілька кілометрів, обійдемо по берегу пару дачних кооперативів і виберемо затишну галявинку на березі Бугу - заночуємо.

День 2. Баластне озеро - озеро Піщане - піщані кар'єри Вознесенська - пам'ятний знак жертвам фашизму.

Сьогодні нас чекають нові природні дива Миколаївщини! Пройшовши від ночівлі пару переходів, ми потрапляємо до озера Баластне. Озеро є верхівкою величезних підземних запасів прісної води, яка проступає через товщу піску й утворює величезне чисте озеро! Баластне складається з двох озер - жовтого (основа дна - глина) і блакитного (основа дна - пісок). Символічні кольори, чи не так? Місцями озеро дрібне, але є і місця, де глибина більше 3-х метрів.

Озеро оточене густим хвойним лісом, з 3-х сторін берега низькі, багато заплав для купання. З 4-го боку – берег обривистий, саме там найкрутіші оглядові майданчики! Ми звичайно ж обійдемо озеро навколо, а потім ще пройдемо по косі, яка розділяє Баластне на 2 частини. Тут багато часу на фото, купання, відпочинок – місце на це заслуговує!

Баластне озеро – гарне в будь-який час року! Ранньою весною тут тихо і чисто, розпускаються бруньки і перші квіти радують око! Восени - берег озера вдягається в різнобарвні жовто-багряні кольори - просто рай для фотографа!!! А влітку, звичайно ж, тепла вода і тінисті береги зроблять це місце одним із ваших улюблених водойм для купання!

Насолоджуємося цим неймовірним місцем до обіду! Після обіду нас чекає ще один перехід. На цей раз ми вийдемо на самий верх стрімчастого берега Баластного озера і заглибимося в хвойні ліси! Незважаючи на те, що ліс штучно насаджений, за багато років він здичавів, тут дуже багато живності - птахів, зайців і навіть кабанів!

Переходячи між лісовими масивами, ми вийдемо ще до одного кар'єру-озера, тільки тут уже видобувають пісок, тому вода хоч і блакитна, але каламутна. Купатися тут неможна, та й спусків до води немає - але в сонячну погоду виглядає це місце дуже гарно! Обійдемо піщані озера з усіх боків, зробимо кілька привалів для фотографій і висунемося в сторону Вознесенська. Варто зауважити, що в цих місцях стежок практично немає, так як ми одні з перших, хто почали ходити цими маршрутами!

Фінальна точка нашого маршруту на околиці міста Вознесенськ біля пам'ятного знаку жертвам фашизму. Меморіал добре зберігся, підтримується в чистоті і порядку.

Невелика історична примітка: бузькі піски стали місцем смерті для тисяч радянських людей. На цьому місці в роки війни розстрілювали мирних жителів. За різними даними було розстріляно від 4 до 6 тисяч жителів Вознесенська і Вознесенського району. Пам'ятний знак жертвам фашизму знаходиться на автостраді «Вознесенськ - Бузьке», на незначній відстані від дороги. Було встановлено в 1980 році. Автор проекту - В. Щеглов, архітектор - А. Готлашов. Пам'ятник являє собою розколоту навпіл гранітну прямокутну плиту з вибитими на ній цифрами 1941 і 1944. На верхній площині постаменту зроблений напис: «Тут німецько-фашистські загарбники проводили розстріл радянських громадян».

Тут наш похід закінчується, нас чекає переїзд до Миколаєва. Для іногородніх можна підлаштувати час під поїзд/автобус.

Подати заявку

Якщо ви бажаєте приєднатися до подорожей Миколаївською областю, подайте заявку через форму нижче, через контакти у фейсбук або за наведеними номерами телефону.

Контакти

+380 (63) 255 68 12 (Юрій)
+380 (93) 681 59 65 (Артем)
+380 (50) 173 18 28 (Михайло)
+380 (67) 749 13 19 (Дмитро)
+380 (68) 268 46 25 (Сергій)

@mykolaivhikers
@yuri.dolganov1987
@groups/mykolaivhikers

yuri.dolganov1987@gmail.com
artem.kozlovskyi@gmail.com